| Manufacturers: | Kingbright |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | DA08-11SYKWA |
| Description: | DISPLAY 590NM YLW 2DIG 0.8 TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Yellow |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Active |
| Display Type | 7-Segment |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | 18-DIP (0.866", 22.00mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.80" (20.32mm) |
| Size / Dimension | 1.400" H x 1.010" W x 0.394" D (35.80mm x 25.85mm x 10.00mm) |
| Wavelength - Peak | 590nm |
| Millicandela Rating | 94mcd |
| Number of Characters | 2 |
| Power Dissipation (Max) | 75mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |