| Manufacturers: | Kingbright |
|---|---|
| Product Category: | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Data Sheet: | AM2520EF/4SGD |
| Description: | SUPER BRIGHT GREEN SOLID STATE L |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Product Category | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Color | Green (x 4) |
| Series | - |
| Current | 25mA |
| Lens Size | 3.00mm Dia |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round |
| Part Status | Active |
| Configuration | 4 High |
| Viewing Angle | 40° |
| Voltage Rating | 2.2V |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Millicandela Rating | 10mcd |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.45 | $4.36 | $4.27 |