| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 8216 |
| Description: | CONN RING CIRC 10-12AWG #8 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Yellow |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 8 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper, ETP |
| Length - Overall | 1.030" (26.16mm) |
| Insulation Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Width - Outer Edges | 0.380" (9.65mm) |
| Material - Insulation | Vinyl |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.48 | $0.47 | $0.46 |