| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 4470 |
| Description: | CONN QC RCPT 16-20AWG 0.250 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | - |
| Gender | Female |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | - |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.750" (19.05mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.38 | $0.37 | $0.36 |