| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | 1587-2 |
| Description: | TERM TURRET SINGLE L=9.14MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Single End |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Flange Diameter | 0.187" (4.75mm) Hex |
| Staking Side ID | - |
| Staking Side OD | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.547" (13.89mm) |
| Number of Turrets | Double |
| Length - Above Board | 0.360" (9.14mm) |
| Length - Below Flange | 0.187" (4.75mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | 0.145" (3.68mm) |
| Mounting Hole Diameter | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.78 | $0.76 | $0.75 |