| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | 1511-4 |
| Description: | TERM TURRET HOLLOW L=6.17MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Staking Flare, Knurled |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single End, Fork, Hollow |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.125" (3.18mm) |
| Flange Diameter | 0.125" (3.18mm) |
| Staking Side ID | - |
| Staking Side OD | 0.090" (2.29mm) |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.417" (10.59mm) |
| Number of Turrets | Single |
| Length - Above Board | 0.243" (6.17mm) |
| Length - Below Flange | 0.174" (4.42mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | - |
| Mounting Hole Diameter | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.28 | $0.28 |