| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | 11351 |
| Description: | TERM TURRET SINGLE L=12.95MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Single End |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | - |
| Flange Diameter | 0.250" (6.35mm) Hex |
| Staking Side ID | - |
| Staking Side OD | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Length - Overall | 0.760" (19.30mm) |
| Number of Turrets | Double |
| Length - Above Board | 0.510" (12.95mm) |
| Length - Below Flange | 0.250" (6.35mm) |
| Material - Insulation | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Diameter - Turret Head | 0.094" (2.39mm) |
| Mounting Hole Diameter | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.30 | $8.13 | $7.97 |