| Manufacturers: | Kester Solder |
|---|---|
| Product Category: | Solder |
| Data Sheet: | 24-7340-0006 |
| Description: | SOLDER FLUX-CORED/44 .015" 1LB S |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kester Solder |
| Product Category | Solder |
| Form | Spool, 1 lb (454 g) |
| Type | Wire Solder |
| Series | 44 |
| Process | Leaded |
| Diameter | 0.015" (0.38mm) |
| Flux Type | Rosin Activated (RA) |
| Shelf Life | - |
| Wire Gauge | 27 AWG, 28 SWG |
| Composition | Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5) |
| Part Status | Active |
| Melting Point | 565 ~ 574°F (296 ~ 301°C) |
| Shipping Info | - |
| Shelf Life Start | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 50°F ~ 104°F (10°C ~ 40°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $244.85 | $239.95 | $235.15 |