| Manufacturers: | Kaga Electronics USA |
|---|---|
| Product Category: | RF Receivers |
| Data Sheet: | GN-8720 |
| Description: | RF RX GALILEO/GPS 1.575GHZ MOD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kaga Electronics USA |
| Product Category | RF Receivers |
| Series | 87 |
| Features | - |
| Frequency | 1.575GHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -161dBm |
| Applications | General Purpose |
| Data Interface | I²C, UART |
| Package / Case | 24-SMD Module |
| Data Rate (Max) | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Antenna Connector | Castellation |
| Current - Receiving | 72mA ~ 84mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Modulation or Protocol | Galileo, GLONASS, GPS |
| Supplier Device Package | Module |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |