| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | VS20K123B320AA |
| Description: | VARISTOR 510V 12KA DISC 22.50MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 420J |
| Series | VS |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 22.50mm |
| Current - Surge | 12kA |
| Maximum AC Volts | 320V |
| Maximum DC Volts | 420V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Typ) | 510V |
| Capacitance @ Frequency | 800pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.71 | $1.68 | $1.64 |