| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Tantalum - Polymer Capacitors |
| Data Sheet: | T545H158M006ATE035 |
| Description: | CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Tantalum - Polymer Capacitors |
| Type | Molded |
| Series | KO-CAP® T545 |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500µF |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2924 (7360 Metric) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35mOhm @ 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |