| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | S501LF357V2R7A |
| Description: | CAP 350F -5% +10% 2.7V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | S501 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -5%, +10% |
| Capacitance | 350F |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.402" (61.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.1mOhm @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |