| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | R76TW32204030J |
| Description: | R76, FILM, DOUBLE METALLIZED POL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | R76 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.22µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.512" W (41.50mm x 13.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1500V (1.5kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.949" (24.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.38 | $4.29 | $4.21 |