| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | R76QF04704000J |
| Description: | R76, FILM, DOUBLE METALLIZED POL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | R76 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 470pF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.064 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.74 | $0.73 | $0.71 |