| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | R71MF31504030K |
| Description: | CAP FILM 0.15UF 10% 420VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | R71 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.15µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC) |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 420V |
| Height - Seated (Max) | 0.437" (11.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.50 | $0.49 |