| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | PEH169SO4220QB2 |
| Description: | CAP ALUM 2200UF 250VDC SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | PEH169 |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 2200µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.122" (28.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 250V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 2.559" Dia (65.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.173" (106.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 56mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $48.82 | $47.84 | $46.89 |