| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | PEG226HJ4330QE1 |
| Description: | CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | PEG226 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 3300µF |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Voltage - Rated | 25V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia x 1.457" L (20.00mm x 37.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.115A @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.94 | $7.78 | $7.63 |