| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | PEG124RL3150QL1 |
| Description: | CAP ALUM 150UF 200V AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | PEG124 |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 150µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Voltage - Rated | 200V |
| Lifetime @ Temp. | 22000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia x 1.811" L (20.00mm x 46.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 446mA @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 690mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.35 | $6.22 | $6.10 |