| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | PEG124MA2220QL1 |
| Description: | CAP ALUM 22UF 63V AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | PEG124 |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 22µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Voltage - Rated | 63V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 134mA @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.4Ohm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.08 | $4.00 | $3.92 |