| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | MPX1D0618L2R2 |
| Description: | INDUCTOR METAL 2.2 UH, 9A, 33.8M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | METCOM MPX |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Metal Composite |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 33.8mOhm Max |
| Current - Saturation | 9A |
| Current Rating (Amps) | 5.4A |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.88 | $0.86 | $0.85 |