| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | M39014/02-1318 |
| Description: | CAP CER 0.33UF 50V 10% RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | Military, MIL-PRF-39014, CKR06 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 0.33µF |
| Part Status | Active |
| Applications | High Reliability |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.300" (7.62mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | BX |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.97 | $1.93 | $1.89 |