| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | M39014/01-1293V |
| Description: | CAP CER 47PF 200V BX RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | Military, MIL-PRF-39014, CKR05 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads |
| Capacitance | 47pF |
| Part Status | Active |
| Applications | High Reliability |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 200V |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.200" (5.08mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | BX |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.15 | $1.13 | $1.10 |