| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | KJY103MR63CBAAA |
| Description: | CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | KJY SFTY X1-400 Y2-250 |
| Ratings | X1, Y2 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 10000pF |
| Part Status | Active |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 400VAC |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.91 | $0.89 | $0.87 |