| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | JSNEK5300KB6L0 |
| Description: | CAP FILM 30UF 10% 100VDC SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | JSN |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESR, Low ESL |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 30µF |
| Part Status | Active |
| Termination | - |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SMD, J-Lead |
| Size / Dimension | 0.681" L x 0.846" W (17.30mm x 21.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.701" (17.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.74 | $19.35 | $18.96 |