| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | F840FV335M275C |
| Description: | CAP FILM 3.3UF 20% 760VDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | - |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 1.181" W (31.50mm x 30.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.32 | $2.27 | $2.23 |