| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Data Sheet: | CX02K686K |
| Description: | Cap Tant Solid 68uF 25V 10% (10.16 X 18.8mm) Radial 6.35mm Bulk |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Capacitance - Input | 68 uF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Current - Leakage | 10.0000 uA |
| Polarity | Polar |
| Dimensions | 10.16 x 18.8 |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 25 V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.65 | $8.48 | $8.31 |