| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | C4ATHBU4100A30J |
| Description: | CAP FILM 1UF 5% 600VDC SNUBBER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | C4AT |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 350V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7.7 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.94 | $7.78 | $7.63 |