| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | C4ASWBW3100A3CJ |
| Description: | CAP FILM 0.1UF 5% 2KVDC RAD 4LD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | C4AS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; Snubber |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 13 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.71 | $6.58 | $6.44 |