| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | C1210X103JDGACAUTO |
| Description: | CAP CER 1210 10NF 1000V C0G 5% |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | SMD Auto C0G HV Flex |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, Soft Termination, High Voltage |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 10000pF |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.110" (2.80mm) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |