| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | ALS71P914NS025 |
| Description: | CAP ALUM 910000UF 20% 25V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | ALS71 |
| Ratings | - |
| Impedance | 8 mOhms |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 910000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.252" (31.80mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 25V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 3.031" Dia (77.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 7.717" (196.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 34.3A @ 100Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 34.8A @ 10kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $61.96 | $60.72 | $59.51 |