ALS70C133NF250
Manufacturers: KEMET
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: ALS70C133NF250
Description: CAP ALUM 13000UF 20% 250V SCREW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer KEMET
Series ALS70
Ratings -
Impedance 19 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 13000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 250V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.9A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.2A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 100Hz