ALC80F511BD200
Manufacturers: KEMET
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: ALC80F511BD200
Description: SNAP-IN HIGH CV 105C 510UF 200V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer KEMET
Series ALC80
Ratings -
Impedance 253 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 510µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated 200V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.74A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.75A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 419mOhm @ 100Hz