R26B-0100
Manufacturers: Jonard Tools
Product Category: Wire Wrap
Data Sheet: R26B-0100
Description: WIRE WW 26AWG PVDF BLUE 100'
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Jonard Tools
Product Category Wire Wrap
Length 100' (30.5m)
Series -
Ratings UL Style 1422
Features -
Packaging Roll
Wire Gauge 26 AWG
Part Status Active
Jacket Color Blue
Conductor Plating Silver
Conductor Diameter 0.016" (0.40mm)
Conductor Material Copper, Bare
Operating Temperature 105°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness 0.005" (0.13mm)