| Manufacturers: | Jauch Quartz |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | LP103450JH + PCM + WIRES 70MM |
| Description: | BATT LITH POLY 1S1P 1900MAH 3.7V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Jauch Quartz |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | - |
| Capacity | 1.9Ah |
| Part Status | Active |
| Discharge Rate | - |
| Voltage - Rated | 3.7V |
| Size / Dimension | 2.05" L x 1.36" W x 0.43" H (52.0mm x 34.5mm x 10.8mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer |
| Termination Style | Wire Leads |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.31 | $18.92 | $18.55 |