| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | N/MS3102A18-8P |
| Description: | CONN RCPT MALE 8POS SOLDER CUP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | N/MS |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | - |
| Orientation | N (Normal) |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Cup |
| Applications | - |
| Shell Finish | Zinc |
| Cable Opening | 1.156" (29.36mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Fastening Type | Threaded |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 500VAC |
| Insert Material | Synthetic Resin |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size - Insert | 18-8 |
| Current Rating (Amps) | 13A, 23A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Backshell Material, Plating | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.01 | $15.69 | $15.38 |