| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | JL05-6A24-28S-R |
| Description: | CONN PLUG FMALE 24POS SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | JL05 |
| Features | Coupling Nut, Ground Lug |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | - |
| Orientation | N (Normal) |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | Industrial, Marine, Telecommunications |
| Shell Finish | Zinc |
| Cable Opening | 1.291" (32.80mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | - |
| Insert Material | Synthetic Resin |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Number of Positions | 24 (23 + PE) |
| Shell Size - Insert | 24-28 |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Backshell Material, Plating | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $114.44 | $112.15 | $109.91 |