| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Data Sheet: | JL04-18CK(07)-R |
| Description: | CONN CABLE CLAMP SZ18 1-20 BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Type | Cable Clamp |
| Color | Black |
| Series | JL04V |
| Plating | Zinc |
| Features | Bushing, Clamp Screws, Washers |
| Includes | 9 pcs - 3 pc Cable Clamp, 1 Bushing, 2 Screws, 3 Washers |
| Material | Aluminum Alloy |
| Shielding | - |
| Cable Exit | 180° |
| Part Status | Active |
| Thread Size | 1-20 UNEF-2B |
| Cable Opening | 0.315" (8.00mm) |
| Diameter - Outside | 1.189" (30.20mm) |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Shell Size - Insert | 18 |
| Material Flammability Rating | - |
| For Use With/Related Products | JL04V Series Connectors |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.95 | $8.77 | $8.60 |