| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Data Sheet: | FI-NXB40SL-HF10-R3000 |
| Description: | CONN RCPT 40P 0.031 GOLD SMD R/A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | FI-NX |
| Features | Shielded, Solder Retention |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Female Blade Socket |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Board Cutout, Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.031" (0.80mm) |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Beige |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Plastic |
| Number of Positions | 40 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 0.5A per Contact |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |