| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Data Sheet: | FI-G30S-VF25 |
| Description: | CONN RCPT 30POS 0.02 GOLD SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | FI-G |
| Features | Solder Retention |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Non-Gendered |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.020" (0.50mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.054" (1.36mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Plastic |
| Number of Positions | 30 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | 2.4mm |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |