| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Data Sheet: | FF0851SA1-R3000 |
| Description: | CONN FPC BOTTOM 51POS 0.20MM R/A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Pitch | 0.008" (0.20mm) |
| Series | FF08 |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Housing Color | Beige |
| Mating Cycles | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Color | Black |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Finish | Gold |
| Flat Flex Type | FPC |
| Voltage Rating | 50V |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Actuator Material | Plastic |
| FFC, FCB Thickness | 0.15mm |
| Height Above Board | 0.039" (1.00mm) |
| Dielectric Material | Plastic |
| Number of Positions | 51 |
| Current Rating (Amps) | 0.3A per Contact |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.10µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.31 | $4.22 | $4.14 |