| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Lighting Connectors |
| Data Sheet: | ES3B002WF2R1000 |
| Description: | CONN SSL RCPT 2POS 3MM SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Solid State Lighting Connectors |
| Pitch | 0.118" (3.00mm) |
| Style | Board to Board - Card Edge |
| Series | ES3 |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Housing Color | White |
| Mating Cycles | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount, Bottom Entry, Through Board |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Finish | Tin |
| Fastening Type | - |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |