| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Data Sheet: | DX1R005HN2E700 |
| Description: | CONN RCPT USB2.0 MINI A SMD R/A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Gender | Receptacle |
| Series | DX1 |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Unshielded |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Mating Cycles | 5000 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | USB - mini A |
| Contact Finish | Gold |
| Specifications | USB 2.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Voltage - Rated | 30V |
| Insulation Color | - |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Ingress Protection | - |
| Number of Contacts | 5 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Shell/Shielding Material | Copper Alloy |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |