| Manufacturers: | Inventus Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | MSM40A |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inventus Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | MSM40 (40W) |
| Features | Universal Input |
| Approvals | CB, CE, cURus |
| Efficiency | 73% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 40W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5.1V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Current - Output (Max) | 4A, 2A, 400mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |