| Manufacturers: | Inventus Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | FWC100012A-12A |
| Description: | 100 WATT DESKTOP POWER SUPPLY 12 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inventus Power |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Desktop (Class I) |
| Series | ELPAC FWC100 (100W) |
| Weight | 1.5 lbs (680.4 g) |
| Approvals | CB, CE, cTUVus |
| Efficiency | Level VI |
| Input Type | Cord (Sold Separately) |
| Cord Length | 48" (1.22m) |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Input Connector | IEC 320-C14 |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Output Connector | DIN, 8 Pin |
| Size / Dimension | 7.09" L x 2.27" W x 1.52" H (180.2mm x 57.5mm x 38.6mm) |
| Voltage - Output | 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Current - Output (Max) | 8.3A |
| No Load Power Consumption | 200mW (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $57.31 | $56.16 | $55.04 |