| Manufacturers: | Inventus Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | BFS60-24 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 60W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Inventus Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Linear |
| Series | BFS60 (60W) |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Efficiency | - |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 60W |
| Voltage - Input | 105, 115, 125 VAC |
| Size / Dimension | 6.30" L x 3.00" W x 3.70" H (160.0mm x 76.2mm x 94.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 2.4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |