| Manufacturers: | Intel |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | EN63A0QA |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.6-5.4V 12A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Intel |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | Enpirion® |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Efficiency | 96% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 76-PowerBFQFN Module |
| Size / Dimension | 0.43" L x 0.39" W x 0.12" H (11.0mm x 10.0mm x 3.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 5.4V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Supplier Device Package | 76-QFN (11x10) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $25.11 | $24.61 | $24.12 |