| Manufacturers: | Intel |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | EC2650QI |
| Description: | IC REG DC-DC 12V/6V 33W 36QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Intel |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Intermediate Bus Converter |
| Series | Enpirion® 2650 |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Efficiency | 94% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 39W |
| Package / Case | 36-PowerVQFN |
| Size / Dimension | 0.22" L x 0.22" W x 0.03" H (5.5mm x 5.5mm x 0.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 4 ~ 6.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Supplier Device Package | 36-QFN (5.5x5.5) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |