| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | TLE63892GV50XUMA2 |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 14DSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | Current Limit, Enable, Reset |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 360kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | PG-DSO-14-1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5V ~ 60V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.37 | $1.34 | $1.32 |