| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | SKW25N120FKSA1 |
| Description: | IGBT 1200V 46A 313W TO247-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 225nC |
| Part Status | Not For New Designs |
| Power - Max | 313W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Test Condition | 800V, 25A, 22Ohm, 15V |
| Switching Energy | 3.7mJ |
| Td (on/off) @ 25°C | 45ns/730ns |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.6V @ 15V, 25A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 90ns |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 46A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 84A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.29 | $9.10 | $8.92 |