| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Data Sheet: | IRL2910STRRPBF |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Series | HEXFET® |
| FET Type | N-Channel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 26mOhm @ 29A, 10V |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 140nC @ 5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3700pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 55A (Tc) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.74 | $1.71 | $1.67 |